Błogosławienie potraw wielkanocnych – Święconka

Błogosławienie potraw wielkanocnych – Święconka

Witajcie kochani,

Jak mijają Wam święta?

Mnie wyjątkowo udało się w tym roku, mam aż 5 dni wolnego!!! Nie wiem jak mam zrobić, żeby czas spowolnił.

 

Mieszkam w Wielkiej Brytanii już ponad 10 lat … Zawsze było dla mnie ważne, aby podtrzymywać polskie tradycje – szczególnie teraz jest to dla mnie ważne, gdyż moje dzieci dorastają właśnie tutaj. Nie zawsze łatwo jest łączyć obie kultury. Czuję się jednak bardzo odpowiedzialna aby nauczyć ich polskiej tradycji.  

Święconka

Święconka to moja ulubiona polska tradycja z dzieciństwa. Kiedy byłam dzieckiem, w sobotę Wielkanocną moja mama przygotowywała Pisanki. Gotowałyśmy jajka w łupinkach po cebuli….Brązowej lub czerwonej, w zależności jaki chciałyśmy kolor… Jajka wiązałyśmy gumkami przed gotowaniem, aby dodać im fajne wzorki!

Rok temu malowałam jajka z chłopakami farbami….Jeśli macie ochotę o tym poczytać zobaczcie TUTAJ>>>>W tym roku świetnie spisały się nalepki…..

W Polsce każdy wie co włożyć do święconki:  zdobione jaja, kawałki chleba, kiełbasę, chrzan i figurkę baranka z cukru lub ciasta, symbolizującą Zmartwychwstanie Baranka Bożego – Jezusa Chrystusa. Taki cudny koszyczek zabieramy do kościoła na święcenie, które odbywa się w sobotę co  15 minut.  Kościoły są pełne!!!

 W Anglii trzeba poszukać gdzie taki koszyczek można zabrać na święcenie dla Polaków. Każdego roku jeździmy do katedry

 St John’s  w Portsmouth. Kościół jest zawsze pełen, ale święcenie jest tylko raz na dzień. Koszyczki stawiamy na ołtarzu….

Zwyczaj błogosławieństwa żywności na Wielkanoc wynikł z dyscypliny Wielkiego postu i Wielkanocy podczas Triduum Paschalnego. Wielkanoc była pierwszym dniem, kiedy mięso, jaja i inne pokarmy można było ponownie spożywać. Według zwyczaju, żywność może być błogosławiona, przed lub po Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę lub w poranek Wielkanocny do konsumpcji z pierwszym posiłkiem w dniu Paschy, gdy post jest zakończony, a Kościół jest pełen radości.

Każdy z nas w Polsce wie, co robimy z takim koszyczkiem w niedzielę, a w poniedziałek Śmigus Dyngus….

EGG HUNT

W Niedzielę Wielkanocną, zaraz po przebudzeniu chłopaki ruszają w poszukiwaniu czekoladowych jajeczek, to tzw. EGG HUNT. Świetna zabawa i bardzo dużo radości!

Życzę Wam Wesołych Świąt oraz mokrego Śmigusa Dyngusa…..

x x x

Sylwia

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »